Veteriner Ankara 7/24 Tedavi ve Tanı Merkezi

Evcil Kedi ve Köpek konularında klinisyenlik yapan hekimlerin çok sık karşılaştıkları hastalıklardan biriside deri hastalıklarıdır. Deri hastalıklarında ortaya çıkan bir enfeksiyon birden, yani hemen kendisini göstermez ve aynı zamanda da hemen tedavi olmaz. Genellikle bir deri hastalığının iyileşme süresi 2 ile 4 haftaya kadar sürebilir. Deri hastalıklarında en önemli konu hastalığın teşhisini tam anlamıyla doğru koymaktır.

Deri hastalılarının teşhisinde ve tanısında genellikle şu yöntemlere sıklıkla başvuruyoruz Woods lambası ile derideki lezyonlu bölgeyi karanlık ortamda görüntülemek ve ortaya çıkan renklere göre teşhis koymak Woods lambasında meydana gelen yansıma ile genellikle mantar enfeksiyon hastalıkları teşhis edilir. Lezyon bölgesindeki deriden kazıntı alınarak mikroskobik olarak incelenir. Deri kazıntıları sedasyon ve anestezi yapılmadan yapılmaktadır. Parazit ve uyuz gibi deri hastalıkları bu şekilde veteriner hekimlerimizce teşhis edilir.

Alerji testleri uygulayarak da deri hastalıklarında teşhis konulur. Tam kan biyokimya ve ilgili hormonal mekanizmanın analizi gibi değişik yöntemler kullanılabilmektedir.